9. mája 2017

Zaujímavosti v okolí

ZAUJÍMAVOSTI V OKOLÍ BOJNÍC
Mali by ste navštíviť

Dovolenka v Bojniciach a zaujímavosti

Ktoré miesta by ste mali počas pobytu v Bojniciach navštíviť

Kúpele Bojnice

Dejiny kúpeľného mesta Bojnice, rekreačno-turistického strediska hornej Nitry, sú spojené s teplými sírnatými prameňmi, ktoré boli známe už v stredoveku.

Kúpele spolu s neďalekým Bojnickým hradom, neskôr zámkom, boli v minulosti vo vlastníctve Matúša Čáka Trenčianskeho, Korvínovcov, Thurzovcov a Pálffyovcov, ktorí  sa najviac zaslúžili o ich neskoršie využitie na liečenie. V tridsiatych rokoch 20. storočia bol majiteľom Bojníc svetoznámy výrobca obuvi Ján Baťa.

Teplé liečivé pramene, vhodné klimatické podmienky a jeden z najstarších a najkrajších kúpeľných parkov na Slovensku vytvárajú ideálne podmienky na kúpeľnú liečbu nervových chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva.

ZOO Bojnice

Zoologická záhrada v kúpeľnom meste Bojnice, ležiacom na rozhraní západného a stredného Slovenska, je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Je umiestnená v krásnom prostredí okolia Bojnického zámku.

ZOO v Bojniciach bola pre verejnosť otvorená 1. apríla 1955. Jej rozloha je 41 ha a zo slovenských zoo je tu umiestnený najväčší počet zvierat – 390 druhov (2 630 jedincov). O jej obľúbenosti svedčí i fakt, že hneď v prvom roku existencie záhrady ju navštívilo 45 000 návštevníkov a do roku 2008 vyše 20 miliónov návštevníkov.

Medzi najzaujímavejšie expozície patrí pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium a terárium. Mimoriadna pozornosť je venovaná deťom, ktoré tu majú otvorenú tzv. detskú zoo, kde sa môžu zabávať na dvore so štyrmi domčekmi, ktoré architektúrou pripomínajú rázovité čičmianske, liptovské alebo važecké domy.

Termálne kúpalisko Čajka Bojnice

Termálne kúpalisko Čajka leží v kúpeľnom mestečku Bojnice s peknou scenériou bojnického zámku. Bojnice ležia v Hornonitrianskej kotline, na východnom úpätí Malej Magury vo výške 297 metrov nad morom. V troch bazénoch (plavecký 50m/2,5 m a 2 detské) je počas sezóny termálna voda s teplotou 26 – 33 °C.

Stravovanie zabezpečujú bufety s rýchlym občerstvením. Možnosť aktívne si oddýchnuť ponúkajú ihriská, na ktorých si návštevníci môžu zahrať volejbal, futbal i obrí šach. Na skrátenie voľných chvíľ je pre deti určené detské ihrisko. V areáli sa nachádzajú aj šatne a úschovňa predmetov. Parkovanie je možné na parkovisku pri vstupe do kúpaliska.

Prepoštská jaskyňa – Múzeum praveku

Múzeum praveku Slovenska sa nachádza v areáli Prepoštskej jaskyne v Hornonitrianskej kotline priamo v srdci mesta Bojnice. Vďaka významnému nálezisku sú Bojnice označované za prakolísku obyvateľov Slovenska.

Staré mesto Bojnice a zámok ležia na mohutnej travertínovej skale, ktorá patrí k najväčším na Slovensku. Vytvorila sa na základe vápnika, ktorý obsahovala vyvierajúca minerálna voda. Jaskyňa má charakter skalného previsu. Približná šírka je 12 metrov a výška od 4,5 do 8 metrov.

Bojnice patria k najvýznamnejším paleolitickým náleziskám Európy. Na rôznych lokalitách, kde žil neandertálsky pračlovek, sa našlo niekoľko tisíc artefaktov, svedčiacich o jeho živote na území dnešného mesta. Objavených bolo množstvo štiepaných kamenných nástrojov, fosílne zvieracie kosti, ale aj zvyšky ohnísk. Dodnes však neboli objavené žiadne kostrové pozostatky praľudí.

Bojnický zámok

Národná kultúrna pamiatka, Bojnický zámok patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie zámky nielen na Slovensku. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1113 a vlastnilo ho viacero významných šľachtických rodov. Jeho posledným vlastníkom bol gróf Ján František Pálfi, ktorý sa rozhodol ho prebudovať na romantický zámok podľa vzoru francúzskych hradov z údolia rieky Loiry.

Jeho posledným želaním bolo, aby bol zámok sprístupnený pre verejnosť.
K najcennejším dielam na Bojnickom zámku patrí Bojnický oltár od florentského majstra N.di Cione Ortagna z polovice 14. storočia. Okrem prekrásnych dobovo vybavených interiérov tu možno obdivovať i  kvapľovú jaskyňu nachádzajúcu sa v hradnom podzemí či výstavný park so 700 ročnou lipou vysadenou podľa povesti Matúšom Čákom Trenčianskym.

Bojnická vyhliadka

Nad vrcholovou kaplnkou Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je poslednou zástavkou Kalvárie, je novovybudovaná rozhľadňa s nádherným výhľadom. Návštevníkom sa naskytne pohľad na mestá Bojnice a Prievidza s okolitými dedinami s dominantou bojnického zámku. V pozadí možno vidieť pohoria Vtáčnik a Malá Fatra.

Prístup na vyhliadku je možný pešo približne 40 minút z Bojníc (smer Nitrianske Rudno). Trasa je spoločná s výstupom na Kalváriu.

Sokoliari Aquila

V prírodnom amfiteátri neďaleko Bojnického zámku, pri Bojnickom dvore, predvádzajú sokoliari Aquila nezabudnuteľné vystúpenie s dravými vtákmi. Sokoliari svojim návštevníkom priblížia krásu a dokonalosť dravcov, oboznámia so sokoliarstvom ako najstarším spôsobom lovu.

Cieľom sokoliarov je pomáhať dravcom v ich zápase o prežitie chovom, rehabilitáciou a výskumom. Sokoliari Aquila ponúkajú rôzne UV šou, ohňovú šou, vystúpenie stredovekého zabávača a návštevníkov radi naučia strieľať z dobových zbraní.

Mysterium Bojnice

Rozlúštite indície? Nájdete správne kľúče?Dostane sa von z uzamknutej miestnosti? Máte na to iba 60 minút!

Mysterium je zábavná logická hra pre širokú skupinu ľudí rôzneho veku. Podstatou je zariadená miestnosť s hádankami a tajnými skrýšami, ktoré účastníci hry postupne nachádzajú a riešia. Objavenie kľúčov k tajným skrinkám, pochopenie symbolov a odvaha v rozhodovaní sú podmienky pre otvorenie východu, a tak zdolanie hry.

Hra je určená pre 3 až 6 učastníkov so spodnou odporúčanou hranicou 12 rokov. Prístup na hru podmienený rezerváciou.

Vodný svet Sebedražie

Objavte čistú energiu prírody ukrytú vo vode, kameni a dreve u nás vo Vodnom svete v Sebedraží pri Prievidzi.

Náš rekreačno-oddychový areál ponúka celej vašej rodine, priateľom a známym možnosť stráviť príjemné chvíle v jedinečnom prírodnom prostredí, ochutnať čerstvé pečené pstruhy, zachytať si ryby aj bez rybárskeho povolenia, posedieť si pri ohni v megalitickom ohnisku, navštíviť jedinečnú račiu farmu so školou v prírode, zahrať si minigolf i skutočný golf na zelenej tráve, navštíviť pirátsku loď s občerstvením, vidieť originálne kamenné a drevené diela popredných slovenských umelcov v galérii pod holým nebom a veľa ďalších zaujímavých atrakcií počas celej sezóny každý rok od 1. mája až do 31. októbra.

Zrkadlové bludisko

Zrkadlové bludisko je navrhnuté tak, že vytvára efekt nekonečných chodieb a optických ilúzií.

Návštevník nepozná, ktorá cesta je skutočná a ktorá je len odrazom v niektorom zrkadle. Nechýbajú ani obľúbené prehnuté zrkadla rôzne deformujúce postavu. Okrem toho návštevník prechádza bludiskom s čírych skiel. V bludisku je počítačom riadený systém osvietenia so stmievaním.

Golf Club Scotland - Sebedražie

Objavte s nami golfovú hru pre celú rodinu!

Golfový klub Scotland nájdete v príjemnom podhorskom prostredí v Sebedraží pri Prievidzi. V ponuke je  golfové tréningové centrum so 6-jamkovou akadémiou, chipping a putting green, veľký tvarovaný 18-jamkový High Tatra putting green a nové 9-jamkové horské golfové ihrisko s prvkami škótskeho golfu. Na celej devine nájdete napríklad dve typické hlboké škótske pieskové prekážky – bankre, pri jamkách č.5 a 9.

Tandemový zoskok - Zoskok padákom

Prekročte aj vy svoje zábrany, odpútajte sa od pevnej zeme a pozrite sa na svet z nadhľadu!

Zistíte pri tom, že veci, ktoré sa vám „tam dolu“ javili ako neprekonateľné či veľmi dôležité, sa odrazu dostali na svoje miesto a vy ich po návrate z výšok zvládnete oveľa ľahšie. Podobné zážitky a pocity vám ponúkajú viaceré adrenalínové športy, ale žiaden z nich v takom krátkom čase a v takej intenzite ako športový parašutizmus.